20 kiváló zene a 80-as évekből, amit mindenki ismer

A következő 20 zenétől mindenkinek visszatér néhány pillanat erejéig a 80-as évek zamata. Hatalmas slágerek következnek!

Prince – When Doves Cry

A ” When Doves Cry ” Prince amerikai zenész dala , és a hatodik stúdió albumát vezette, mely a “Purple Rain” címet viselte. Ez a dal volt Prince első Billboard Hot 100 No. 1 kislemeze.Ott öt hétig tartózkodott, és világszerte nagy sláger volt.

Roxette – Listen To Your Heart

Listen to Your Heart című dal a svéd  Roxette második kimásolt kislemeze a Look Sharp! című stúdióalbumról. A dalt Per Gessle és a  Gylenne Tider korábbi gitárosa Mats “MP” Persson írta. A dal  1989 legsikeresebb kislemeze volt az Egyesült Államokban, és Kanadában is, ahol egyaránt listaelső volt. A dal úgy lett siker, hogy nem jelent meg 7″ inches kislemezen.

A “Listen to Your Heart” című dal a 62. helyezett volt  1989 októberében az  Egyesült Királyságban. Az  It Must Have Been Love sikerét követően dupla A oldalas kislemezként jelent meg a Dangerous című dallal együtt.  1990 augusztusában a dal a 6. helyezett volt az angol kislemezlistán.  2005-ben a belga DHT nevű együttes megjelentette a dal remix változatát, mely több slágerlistára is felkerült, köztük Franciaországban, Hollandiában, az Egyesült Királyságban. Az Egyesült Államokban Top 10-es sláger lett.

Rick Astley – Never Gonna Give You Up

Never Gonna Give You Up című dal Rick Astley 1987-ben megjelent első kislemeze,melynek producerei a  Stock Aitken Waterman trió. A kislemez több millió példányszámban kelt el, és öt hétig volt a legkelendőbb kislemez az Egyesült Királyságban 1987-ben. 25 ország slágerlistáinak élén volt, köztük az  Egyesült Államok és Nyugat-Németország listáin is.

1988-ban a legjobb brit kislemez díját kapta a dal, majd 2004-ben a 28. helyezett volt a  VH-1 zenecsatorna, 50 legrosszabb valaha megjelent dalainak listáján. A dal a Rock Band 3 játékban is szerepelt, mely 2012. február 14-én jelent meg.

Queen and David Bowie – Under Pressure

Az Under Pressure a brit Queen rockegyüttes, és David Bowie glam rock énekes 1981-ben megjelent közös kislemeze. 1982-ben a Hot Space című Queen-albumra is felkerült. Kislemezként az első helyet érte el a brit slágerlistán, és a 29. helyet a Billboard Hot 100-on. A legelső olyan daluk volt, amelynek nem jelölték az együttesen belül külön a szerzőjét, és az első, 2000-ig az egyetlen olyan kislemezük, amelyet egy másik előadóval közösen vettek fel.

Leginkább basszushangzásáról híres, amelyről máig sem sikerült bizonyosan kideríteni, hogy ki írta, Bowie, vagy az együttes tagjai. Híres és elismert dal lett, mind a kritikusok, mind a rajongók körében sikert aratott. Rendszeresen játszották az együttes koncertjein, Freddie Mercury halála után pedig David Bowie koncertjein is.

Madonna – Like a Prayer

A Like a Prayer az amerikai énekes-dalszerző Madonna negyedik stúdióalbuma, melyet a Sire Records jelentetett meg 1989. március 21-én. Az albumon Madonna együtt dolgozott Stephen Bray-vel, Patrick Leonard-dal, és Prince-vel is. A “Like a Prayer” egy introspektív kiadású album volt, melyet Madonna egy gyűjteményes albumnak nevezett, mely anyjáról, apjáról, és a családhoz fűződő kapcsolatáról szólnak. Madonna az albumot anyjának emlékére ajánlotta, aki fiatal korában halt meg. Az album szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben.

A “Like a Prayer” Madonna hetedik legnagyobb slágere lett az amerikai Billboard Hot 100-on.

Az egyedülálló kísérő zenei videókkal Madonna továbbfejlesztette kreativitását és a formátum vezető szereplőjeként vált ismertté. A “Like a Prayer” videója villámcsapást jelentett a vallásos vitákhoz, a katolikus ikonográfia, például stigmata és az égő keresztek felhasználásával, valamint egy szent szerelemességének álma. A Vatikán elítélte a videót, és a Pepsi is megszüntette Madonnával a szerződést. Az “Express Yourself” videó kiadásakor a legdrágább videoklipek közé tartozott. Az album megjelenését követően számos kiadvány Madonnát az “Évtized művészének” nevezte.

a-ha – Take on Me

A ” Take On Me ” a norvég A-ha szintetikus pop zenekar dala, amelyet 1984-ben adtak ki. Az eredeti verziót Tony Mansfield készítette. Egy új verziót 1985-ben adtak ki, amelyet Alan Tarney készített a csoport debütáló stúdióalbumának, a Hunting High and Low-ból (1985). A dal egyesíti a synthpop- ot egy változatos hangszereléssel, amely akusztikus gitárokat , billentyűzeteket és dobokat tartalmaz. A zenekar aláíró dalának tekintik.

Az eredeti “Take On Me” felvétele 1984-ben történt.Két változatot és három kiadást produkált az Egyesült Királyságban, és 1985 októberében elérte a UK Singles Chart második helyezését . Az Egyesült Államokban 1985 októberében lett az első helyezett dal a Billboard Hot 100 élén.

Toto – Africa

Az együttes talán legismertebb száma az Africa, mely kellemes hangzásáva igazán egzotikus perceket kínál a hallgatónak.

Whitney Houston – I Wanna Dance With Somebody

Az “I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)” az első kislemez Whitney Houston második stúdióalbumáról, a Whitney-ről . Az Arista Records kiadta 1987. május 2-án .

A dal elnyerte a Grammy díjat a legjobb női pop vokális előadásért a 30. Grammy díj alkalmából . A kislemez kereskedelmi siker volt és 13 ország toplistáin szerepelt, beleértve Ausztráliát, Olaszországot, Németországot és az Egyesült Királyságot. Az Egyesült Államokban ez lett a negyedik egymást követő első számú kislemeze, és több mint egymillió példányban eladta, ez lett az első platinalemez az Egyesült Államokban.

Michael Jackson – Beat It

A Beat It Michael Jackson amerikai énekes egyik legismertebb dala,  a Thriller című albumról. A kislemez 1983. február 14-én jelent meg és az év egyik legsikeresebb kislemeze lett. A dalhoz készült videóklipben Jackson két utcai bandát békít ki egymással a zene és tánc segítségével. A gitárszólót a dalban Eddie Van Halen játszotta, de ő a klipben nem jelenhetett meg, mert lemezkiadója nem engedte; Dallasban azonban fellépett Jacksonnal és testvéreivel a Victory turné során.

A dal Grammy-díjat nyert az év felvétele és a legjobb rockdal férfi előadótól kategóriában, emellett két American Music Awardsot is kapott. A dal és videóklipje hozzájárult ahhoz, hogy a Thriller minden idők legnagyobb példányszámban elkelt albuma legyen. A kislemez 1989-ben platinalemez lett az Egyesült Államokban. A dal a Rolling Stone minden idők 500 legjobb dalát felsoroló listáján a 344. helyre került, a minden idők 100 legjobb gitáros dala közt a 81. helyet érte el. Megjelenése óta a dalt számos énekes feldolgozta. A Vissza a jövőbe II című filmben is szerepel.

Guns N’ Roses – Sweet Child O’ Mine

A Sweet Child o’ Mine az amerikai Guns N’ Roses nevű hard rock-zenekar kislemezének neve. A lemez a zenekar harmadik kislemeze volt, s szintén a harmadik kiadvány, mely az 1987-ben megjelent stúdióalbumból, az Appetite for Destructionből készült.

1988. augusztus 18-án jelent meg, s egészen a Billboard Hot 100-as listájának első helyéig jutott. Ezzel a kislemez a zenekar első, s máig egyetlen első helyezést elért kislemeze az Egyesült Államokban. Az Egyesült Királyság kislemez-listáján a 6. helyet érte el.

Frankie Goes To Hollywood – Relax

A Frankie Goes to Hollywood egy brit együttes volt, két stúdióalbumot és hét kislemezt adtak ki, mielőtt 1987-ben feloszlottak. Azóta szinte minden zeneszámot újra kiadtak kompakt lemezen, beleértve a különféle összeállítási albumokat és CD kislemezeket.

1983-ban kiadták a ” Relax ” debütáló kislemezt, amely szexuálisan kifejezett dalszövegek és erősen szuggesztív zenei videó miatt rendkívül ellentmondásos volt. A meleg éjszakai klubban készített videót a BBC és az MTV betiltotta. Rendkívül lassú emelkedés után, beleértve egy hétig, amikor a dal valóban lejjebb került a listán, a Relax végül öt héten át vezette a UK Singles Chartot, és ma továbbra is a minden idők egyik legkelendőbb brit kislemeze. Sikerrel járt az Egyesült Államokban is, ahol a Billboard Hot 100 10. helyezettje volt. A zenekar debütáló albuma, Welcome to the Pleasuredome, 1984 októberében jelent meg, és elérte az Egyesült Királyság album albumának csúcsát.

Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun

A “Girls Just Want to Have Fun” azaz “A lányok csak szórakozni akarnak ” című dal, amelyet 1979-ben készítettek . Ez volt az első híresebb kislemeze Laupernek. Lauper verziója feminista himnuszt kapott, és egy Grammy-díjas zenei videó népszerűsítette .

A dal elérte a  második helyezést az amerikai Billboard Hot 100 slágerlistán.

Bryan Adams – Summer of 69

A kanadai zenész, Bryan Adams dala a „Summer of ’69” 1985. júniusában jelent meg az A&M Records kiadónál 4-ik kislemezként.  A „Summer of ’69 ” ‘kedvező értékelést kapott a zenekritikusoktól. A kislemez erősen befolyásolta a zenei listákat nemzetközi szinten. Slágerlistákon a legjobb helyezést, Hollandiában érte el. A legrosszabbat pedig Németországban. A zeneszámhoz videoklip is készült amelyet Steve Barron készített .

Tina Turner – We Don’t Need Another Hero

A “We Need Need Another Hero”  Tina Turner 1985-ös dala . Megjelent az 1985. évi Mad Max Bever Thunderdome filmben, melynek főszereplője Turner és Mel Gibson volt . A dalt Terry Britten és Graham Lyle írta .

The Police – Every Breath You Take

A ” Every Breath You Take ” a The Police amerikai angol rock-együttes éneke a Synchronicity (1983) albumukról. Sting írta, a kislemez volt az 1983-os legnagyobb amerikai és brit sláger, nyolc héten át vezette a Billboard Hot 100 kislemezlistáját (a zenekar egyetlen számának slágere ezen a listán), valamint az UK Singles Chart élén négy hétig tartózkodott. Kilenc héten át vezette a Billboard Top Tracks listáját is.

Az 1983-as Rolling Stone kritikusok és olvasók közvélemény-kutatásán az “Év dalának” szavazták. Az USA-ban.Ezen kívül még számtalan díjat kapott. A Billboard az 1983-as év  legjobb dalának minősítette.

David Bowie – Let’s Dance

A Let’s Dance az angol énekes-dalszerző, David Bowie 15. stúdióalbuma. Eredetileg 1983 áprilisában adták ki, szinte három évvel az előző albuma, a Scary Monsters (és a Super Creeps) után . A Chic ‘ együttes és Nile Rodgers által közösen készített album legsikeresebb dala  a ” Let’s Dance ” című, amely az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és más más országokban elérte az első helyezést.

George Michael – Careless Whisper

A ” Careless Whisper ” egy pop ballada, melyet George Michael és Andrew Ridgeley írt a Wham brit zenei duóból! 1984. július 24-én adták ki a Wham! , Make It Big című albumát, melyen ez a dal is szerepel.

A dal kiemelkedő szaxofon rifftel rendelkezik , és az első kiadása óta számos művész dolgozta fel. Közel 25 országban elérte az első helyezést a slágerlistákon, és világszerte mintegy 6 millió példányt értékesítettek az albumból – ezek közül 2 milliót az Egyesült Államokban.

Bruce Springsteen – Born in the U.S.A.

A Born in the U.S.A. Bruce Springsteen hetedik nagylemeze 1984-ből. Kereskedelmi siker volt, a kritikusok is dicsérték. Zeneileg eltávolodott az előző lemeztől: míg a Nebraska pesszimista hangvételű volt, és az elzárkózottságot mutatta be, addig a Born in the U.S.A. reményteli, és az átlag amerikai napi küzdelmeit mutatja be.

A Born in the U.S.A. volt 1985 legtöbb példányban elkelt nagylemeze Amerikában, egyben Springsteen legsikeresebb albuma. Hét top 10-es slágert termelt, és a világ körüli turné is hatalmas sikert aratott. A címadó dalt hazafias himnusznak tartják erőteljes, magával ragadó refrénje miatt, annak ellenére, hogy szövege a vietnámi háború negatív hatásairól szól és inkább kiábrándultság jellemzi. Az album borítója, amely Springsteen hátát ábrázolja egy amerikai zászló előtt, a kor ikonszerű képe lett.

Az album szerepel az 1001 lemez, amit hallanod kell, mielőtt meghalsz című könyvben.

Bon Jovi – Living on a Prayer

A “Livin ‘on Prayer” a Bon Jovi zenekar nagy sikerű dala, amely a rajongók által megszavazott listákon kiváló helyezéseket ért el.Az eredeti 45 fordulat / perc kiadású lemez, 800 000 példányban került értékesítésre az Egyesült Államokban. 2013-ban Triple Platinum tanúsítványt kapott, mivel, több mint 3 millió digitális letöltést ért el a világhálón. A hivatalos zenei videó több mint 640 millió megtekintéssel rendelkezik a YouTube-on 2020 januárja óta.

Phil Collins – Another Day in Paradise

A „ Another Day in Paradise ” egy dal, amelyet angol dobos és énekes-dalszerző, Phil Collins rögzített . A dal némi vitát váltott ki a tárgyával kapcsolatban, és a zenekritikusok nagyrészt negatív reakciót kapott. Viszont számtalan zenei díjjal jutalmazták, ezt a muzsikát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Posted by: Vita on

Címkék: ,